Skujenes pilskalns
Livonijas ordeņa nocietinājums Skujenē pie Piebalgas – Nītaures ceļa, kur tas šķērso Amatas upi. Skujenes pils bija viena no Gaujas koridora aizsardzībai pret lietuviešu karaspēka iebrukumiem celtās nocietinājumu joslas, ko veidoja Ropažu – Mālpils – Nītaures -Zaubes (Jaunpils) – Skujenes ordeņpilis.
Rakstītos avotos pils minēta sākot ar 1440. gadu. Pilī atradusies arī kapela. Skujenes pils bija no laukakmeņiem celta 50х70 metrus liela taisnstūra veida būve, ko dienvidaustrumu un ziemeļaustrumu pusē sargāja ap 15 metru dziļa grava ar Amatas upē ietekošu strautiņu. Dienvidrietumu pusē bija izrakts 20 metrus plats un 3-5 metrus dziļš aizsarggrāvis, pār kuru veda tiltiņš uz ieeju pilī. Pils mūru iekšpusē bija dzīvojamā māja un stallis.
Pils tika nodedzināta 1559. gada pavasarī, Livonijas kara laikā, kad to ieņēma Ivana Bargā karaspēks. Tika iznīcināts arī 500 vīru lielais garnizons, kas bija nocietinājies Skujenes pils mūros. Nopostīto pili vairs neatjaunoja.
Līdz mūsdienām no pils saglabājušies tikai mūra pamati (fragmenti), jo pilsdrupas tika novāktas un izmantotas Skujenes muižas ēku celtniecībai. Pašlaik viduslaiku pils teritorijā apskatāmās drupas ir divu Skujenes muižas ēku paliekas.
Pašlaik pilskalna ārtelpa tiek atjaunota, brīvdienās darbojas mājražotāju un hobijpreču POP UP bodīte, viesi var nobaudīt karstos dzērienus un Pilskalna Kārumnīcas mājražotāju sarūpētas kūkas un gardumus.
Piektdienās kafijas pauzes un bodīte strādā pēc iepriekšējas rezervācijas, sestdienās, svētdienās no 12.00 līdz 18.00.
Laipni lūgti Pilskalna miera oāzē!