Papīrfabrikas direktoru viesu nams
Līgatnes papīrfabrikas direktoru viesu nams ir grezna Šveices stila ēka, kas celta 1914. gadā Mencendorfu ģimenei. Šis nams bija paredzēts papīrfabrikas akcionāriem un vadītājiem, kas ieradās no Rīgas viesos. Kā zināms, neviens no ievēlētajiem “Rīgas rakstāmpapīru fabriku kompānija” direktoriem Līgatnē pastāvīgi nedzīvoja; fabriku vadīja Līgatnē dzīvojošie saimnieciskie un tehniskie direktori.
Ēku projektējis arhitekts Pēteris Menģelis, kurš pēc tēvabrāļa Jāņa Meņģeļa nāves no 1903. gada bija galvenais Līgatnes būvuzņēmējs. Sākotnēji ēku bija plānots izgatavot Vācijā, pēc tam izjaukt un transportēt uz Līgatni montāžai uz vietas, tādā veidā izceļot vācu amatnieku augsto meistarību. Tomēr Pirmais pasaules karš izjauca šos plānus. Uz ēkas montāžu meistari no Vācijas neieradās, daļa no būvelementiem pa ceļam pazuda vai netika atsūtīti, tāpēc trūkstošo ēkas detaļu izgatavošana un ēkas montāža Līgatnē bija jāveic vietējiem amatniekiem.
Sākotnēji namā dzīvoja mājas pārvaldnieks, bet paši īpašnieki to izmantoja reti. 1920. gadā akciju sabiedrības kontrolpaketi iegādājās Ziemeļu papīra un celulozes fabrikas ģenerāldirektors Emīls Fāle. Viņa brālis Vilhelms Fāle pārstāvēja Emīla intereses Līgatnes papīrfabrikā un drīz vien sāka dzīvot namā. Vilhelms teritorijā iekopa savdabīgu parku ar dažādiem unikāliem kokiem. Ēkas priekšā tika iestādītas agrās liepas, bet aizmugurējo daļu rotāja vēlās liepas. Tika izveidots arī burvīgs liepu kalniņš ar lapeni tā vidū. Dārzā auga arī smaržīgas egles ar mīkstām skujām, papirusa bērzi ar smalku, baltu mizu, vairākas baltegles un dzīvības koki. Ceļmalās plauka neparasti krūmi, kuru lapas atgādināja ceriņus, bet ziedi – vīgriezes.
1940. gadā pēc padomju varas ieviešanas Latvijā ēkā ierīkoja bērnudārzu, kas te darbojas arī mūsdienās. 2022. gadā vēsturiskā ēka pilnībā restaurēta.