Handfabrika jeb Anfabrika
1815.–16. gadā šeit tika uzbūvēta pirmā Līgatnes papīrfabrikas ēka – Handfabrika jeb Anfabrika –, kurā, izmantojot roku darbu, līdz 1871. gadam ražoja papīru. Līdz ar fabrikas būvniecību izveidoja arī slūžu un kanālu sistēmu, lai pievadītu Līgatnes upes ūdeni, kas bija nepieciešams ražošanas procesā. Savulaik kanāls atradās aptuveni vienu kilometru augšup no Anfabrikas. Tas tika izrakts pa Līgatnes upes kreiso krastu. Pāri Līgatnes upei bija izveidots koka pārvads, pa kuru ūdeni piegādāja fabrikai.
Līgatnes upe ir visstraujākā vidējā garuma upe Latvijā. Tās garums ir 31 kilometrs. Upe iztek no Lielā Mežēku ezera Nītaures pagastā.
Līgatnes upe ir ļoti piemērota zivju nārstošanai, jo tās ūdens ir tīrs un vēss. Šeit nārsto laši, alatas, strauta foreles un taimiņi. Lai zivīm palīdzētu pārvarēt cilvēku veidoto upju aizprostu – slūžas – un nokļūt uz nārstošanas vietām upes augštecē, 2013. gada jūnijā pie Anfabrikas klints tika izveidots koka konstrukcijas zivju ceļš. Senāk, kad šāda zivju ceļa nebija, rudeņos varēja novērot interesantu skatu – zivis ar ķeselēm pāri slūžām pārnesa dabas draugi. Parasti lašu un taimiņu nārstošanu var vērot oktobrī un novembrī, kad ūdens temperatūra ir nokritusies līdz 2–6 grādiem. Laiks, kādā zivis pārvar ceļu, var būt atšķirīgs – no septiņām minūtēm līdz pat trim stundām.