Dzirnavas
Šeit Līgatnē atradās pirmās papīra dzirnavas un tika ražots papīrs. Ēka kā miltu dzirnavas celtas aptuveni 1770. gados. Pirmo reizi vēstures avotos kā Paltmales muižas ūdensdzirnavas minētas Hupeļa draudžu aprakstā 1777. gadā. 1815. gadā no lupatām šajās dzirnavās tika saražoti pirmie 1050 pudi jeb 17 tonnas papīra.
Pirmā izejviela, ko izmantoja papīra gatavošanai tagadējā Latvijas teritorijā, bija lina lupatas, ko ilgstoši vārīja, līdz tās pilnībā izšķīda. Kā saistviela tika pievienots šķidrums no novārītām kazu kājām jeb kaulu līme. No zirgu astriem veidoja sietus, ko iestiprināja koka rāmīšos. Ar tiem smēla šķidro masu, ļaujot liekajam ūdenim iztecēt cauri sietam, tad to grieza otrādi. Izveidojās plāna, mitra masas kārta, kas arī bija papīra lapa. To žāvēja, pieliekot ar knaģiem pie striķa.
Senā dzirnavu ēka ir lieliski saglabājusies līdz pat mūsdienām. Šobrīd te ierīkots pārtikas veikals, aptieka, kafejnīca un restorāns, pieņem zobārsts, ir vairāki dzīvokļi, kā arī iekārtots Papīra muzejs, bet pirmajā stāvā joprojām – no pašiem fabrikas ciemata izveides pirmsākumiem – darbojas publiskā pirts.