Brāļu Kaudzīšu memoriālais muzejs "Kalna Kaibēni"
1929. gadā nodibinātais brāļu Reiņa (1839 – 1920) un Matīsa (1848 – 1926) Kaudzīšu piemiņas muzejs vienlaikus ir vecākais memoriālais muzejs Latvijā un 19. gs. 60.-70. gadu skolu vēstures piemineklis.
“Kalna Kaibēnos” Kaudzītes uzrakstīja romānu “Mērnieku laiki” un gandrīz visas pārējās no savām apmēram pussimts grāmatām, izloloja daudzu sabiedrisko pasākumu ieceres un pirmajos 14 sava garā skolotāju darba mūža gados mācīja 1229 skolēnus.
No 1868. līdz 1882. gadam “Kalna Kaibēnos” atradās pagastskola. Matīss Kaudzīte bija tās skolotājs, Reinis – skolotāja palīgs.
Stundās Kaudzītes centās iemācīt skolēniem patstāvīgi vērot, spriest un darīt, censties izprast praktiskās dzīves lietu un parādību jēgu, uztvert skaistumu un priecāties par to.
Brāļu Kaudzīšu vadībā “Kalna Kaibēnu” skola iemantoja labu slavu. Audzēkņu skaits strauji auga un radās nepieciešamība uzcelt jaunu, tieši izglītības mērķiem paredzētu skolas ēku. 1882. gadā skola no “Kalna Kaibēniem” tika pārcelta uz netālo jaunās Ogrēnskolas ēku. Brāļi Kaudzītes nopirka “Kalna Kaibēnus” un skolotāja darbu turpināja Ogrēnskolā.
Rakstnieku dzīves laika mājas iekārtojums, ceļojumu piemiņas lietas, sadzīves priekšmeti, kas saglabājušies līdz mūsu dienām, stāsta par rakstnieku dzīvi, pedagoģisko, sabiedrisko un literāro darbību.
“Kalna Kaibēnu” dārzā apmeklētāju gaida sastapšanās ar romāna “Mērnieku laiki” tēliem, leģendārais “atmiņu stūrītis” un lapene, kur Matīss Kaudzīte atpūties no dārza darbiem.
No 2020. gada ziemas “Kalna Kaibēnu” dārzā apmeklētājiem atkal pieejama skatu platforma. Brāļi Kaudzītes dārza malā ap kādu krietnāku koku uzbūvēja nelielu skatu laukumiņu, iedvesmojoties no Eiropas ceļojumos apmeklētajām “izskatu vietām”. Neizdzēšamu iespaidu uz viņiem atstāja Eifeļa torņa apmeklējums tā atklāšanas vasarā 1889. gadā un pati Parīze ar Pasaules izstādi: “Var gan arī droši teikt: ja Parīzē kas bijis, bet Eifeļa tornī nebijis, tas nav pilnīgi bijis Parīzē!”
Muzejā par biļetēm var norēķināties tikai skaidrā naudā!