Dzemdību nams
Vilhems Mencendorfs, viens no Līgatnes papīrfabrikas direktoriem par saviem personīgajiem līdzekļiem 1901. gadā uzcēla Līgatnes dzemdību namu. Tas bija redzams jau no ceļa, kas ved uz papīrfabrikas vārtiem un cehiem. Karogs mastā nodeva ziņu: ja piedzima puisītis, tika izkārts zils karogs, ja meitenīte – sārts, bet balts karogs norādīja uz topošās māmiņas klātbūtni. Tajos laikos topošajām māmiņām nebija grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma; viņas strādāja līdz pienāca laiks dzemdībām. Drīz pēc tām māte un jaundzimušais mājās tika nogādāti fabrikas zirgu pajūgā. Māte pēc neilga laika atgriezās darbā, savukārt par bērnu rūpējās vecāka gadu gājuma sieviete, kura nestrādāja.
Dzemdību nama ēka vairākkārt paplašināta. Kā dzemdību iestāde tā kalpoja līdz Otrajam pasaules karam, pēc tam dzemdību nodaļa pārcēlās uz Līgatnes slimnīcu. Dzemdību namam sākotnēji dotais nosaukums “Wilhelma” vēl joprojām rakstīts uz plāksnes virs ieejas durvīm. Vēlāk papīrfabrika ēku pārveidoja par jauno speciālistu kopmītnēm. 1965. gadā namā atkārtoti tika atvērta veselības aprūpes iestāde – ciemata ambulance. Gadu gaitā tajā tika iekārtots arī rentgena kabinets, veica dažādas procedūras. Deviņdesmito gadu sākumā ambulance pārcēlās uz Līgatnes papīrfabrikas medpunkta telpām, un bijušais dzemdību nams nonāca privātīpašumā.
Ēka kādu laiku netika apdzīvota, līdz 2019. gada rudenī te durvis vēra restorāns “Pavāru māja”, kas ēdienkartē piedāvā sezonālus ēdienus no apkārtnes zemnieku un savvaļas produktiem. Turpinot senās Līgatnes tradīcijas, restorāns izmanto vietējos smilšakmens pagrabus zemnieku produkcijas uzglabāšanai. Par izcilu pavārmākslu un ilgtspējīgu praksi restorānam piešķirta MICHELIN Zaļā zvaigzne.